Финансист: Ако конфликтът в Газа се задълбочи, Европа ще трябва да разчита на Русия за горива

Ако конфликтът в Газа се задълбочи, Европа ще трябва да разчита на Русия за горива. Това каза финансистът Любомир Дацов. Той припомни ескалацията в региона през 70-те години на миналия век, когато арабският свят е наложил бойкот на петрола за Стария континент. По думите му рискът нараства. 

Дацов коментира и темата за отнемането на дерогацията на „Лукойл”. Според него там са намесени много бизнес интереси. „Наличието на двойни стандарти в взаимоотношенията не водят до изчистване на проблемите в света”, категоричен е финансистът. 

Той е скептичен по отношение на новата идея на правителството относно хранителните вериги у нас. По думите му инициативата „Достъпна за вас”, която предвижда супермаркетите да публикуват стоките с най-ниски цени, е обречена на неуспех. Той заяви, че конкуренцията в сектора съществува и тя е изключително ожесточена. 

Любомир Дацов открои друг проблем като по-значителен – вносът на нелегални плодове и зеленчуци у нас по контрабандни канали.

Бум на фалшиви банкноти от по 50 лева

За последните три месеца в Националния център за анализ на Българската народна банка (БНБ) са били задържани 340 фалшиви банкноти. 278 от тях са били с номинална стойност от 50 лева. Колко фалшиви пари попадат в джоба ни, без дори да подозираме - никой не се заема да анализира.

При всяка покупка в магазина Валерия Маринова от Монтана има едно наум за фалшиви банкноти. „Засега не съм попадала, но чух за това нещо. Внимавам, но като ги изтегля от банкомата си мисля, че са от банка и няма проблем“, споделя жената.

Само преди дни в ръцете на Камен Аврамов, който е собственик на квартален хранителен магазин, попаднала съмнителна петдесетолевка. Разказва, че най-често фалшиви банкноти се дават по време на празниците, когато има много пазаруващи хора.

На пазара в Монтана се надяват, че никой няма да извади фалшиви 50 лева за килограм чушки или домати. Хората могат да познаят фалшивите пари по няколко начина.

„При по-съмнителна хартия и по съвет на човек, работещ в банка, проверяваме грапавината на ревера на банкнотата. Това било сигурен знак, че когато я има, банкнотата не е фалшива“, обяснява Камен Аврамов.